Sohbetu.net

Hoşgin iskambil oyunu

Kullanıcı Değerlemesi:  / 5
Kötüİyi 

Hoşgin iskambil oyunu

Hoşkin, (oşkin) bir çok yer de ayrıca hoşgül diyede adı geçen oyunun tüm ayrıntılarını size buradan sunacağız

Asıl adı hoşgindir oyunun ismi, oyun batağın bir benzeri oyundur, ama batak oyunun dışında sayı sayma olayı vardır öncelikle oyunun sayı kavramından bahsedelim en küçük sayı evli diye geçen aynı karakterden bir papaz ve bir kızın beraber olduğu sayıdır bu sayı koz değilse 20 sayıdır koz ise 40 sayıdır, ikinci büyük sayı bacak kırkıdır, 4 adet bacak her karakterden kağıt ile 40 sayı yapar yani (kupa, maça, sinek ve karo) bacakları 40 sayıdır, bunun yanı sıra maça kızı ile karo bacağı ayrıca 40 sayı niteliğindedir.

Gelelim 3. büyük sayıya üçüncü her bir karakterdeki kızların toplamı 60 sayı eder yine bacaklarda olduğu gibi (kupa, maça, sinek ve karo) sonrasında gelen büyük sayı ise papazlar her karakterde 4 adet papaz 80 sayı etmektedir 4 adet (kupa, maça, sinek ve karo) 80 sayı eder ve aslar 5. büyük sayı ise aslardır her karakterde (kupa, maça, sinek ve karo) as değeri 100 sayıdır diğer adıyla as yüz denilmektedir.

Şimdi oyuna en çok etki eden sayı sistemine geçelim ilk öncelikle tablo diğer adıyla (yapılı) aynı karakterde kağıtların toplamıyla olmaktadır (as, onlu, papaz, kız ve bacak) örnek verecek olursak kupa kağıdının ası, onlusu, papazı, kızı ve bacağı ile tablo açarsınız. Diğer büyük sayılara gelecek olursak yukarıda belirttiğimiz bacak 40, kız 60, papaz 80 ve as 100 olan sayılar çifter geldiğinde 10 katı sayı eder yani her karakterden 2 adet bacak 400 sayıdır, her karakterden 2 kız 600 sayı yapar, her karakterden 2 papaz 800 sayı son olarak her karakterden 2 adet as 1000 sayı eder. 

Bunların dışında yine sayılar mevcuttur, oyunda en önemli ve değerli kağıtlar genelde maça kızları ve karo bacaklarıdır, bunlarla ilgili sayı şu şekildedir, yukarıda belirtmiştik bir adet maça kızı ile bir adet karo bacağı 40 sayı eder demiştik, 2 adet olursa 300 sayı eder 3 adet her ikisinden olması sadece ekstra 40 sayı getirir size ama 4 maça kızı ve 4 karo bacağı hoşkin demektir ve oyunun sonu olur, gelme olasılığı milyonda bir olan bu sayı nadir de olsa görülmektedir, batakta çiz demek gibi bir şeydir.

Diğer taraftan maça evlisi yani maça papazı ve kızı ile karo bacağı 60 sayı değerindedir, şayet koz olursa 80 olur baktığınızda normal evli 20 sayı oluyordu zaten karo bacağı ve maça kızı olunca bu evli otomatik olarak 60 sayı oluyor her evli koz 40 sayı idi zaten. Birde takım dediğimiz sayı vardır tam takım 240 sayıdır, yani her kağıt karakterinden bir evli (kupa papaz, kız), (maça papaz, kız),  (karo papaz, kız) ve (sinek papaz, kız) tam takımdır 240 sayı eder yapılı ile beraber bu sayı 350 olarak sayılır örneğin kozumuz kupa kupa as, onlu, papaz, kız ve bacak var diğerlerinden birer evli 350 sayı yapar

Bunların haricinde birde 1500 dediğimiz sayı var oyun içinde en büyük sayıdır, 1500 sayı açabilmeniz için her hangi bir karakterdeki kağıttan ikişer tane olması gerekmektedir yani örneğin; Kozumuz sinek 2 adet sinek as, 2 adet sinek 10lu, 2 adet sinek papazı, 2 adet sinek kızı ve 2 adet sinek bacağı ile 1500 sayı açabilirsiniz 1500 oyun sistemlerinde değişir bazen 300 saat olur. Oyun bitiş rakamı 2500 ise 1500 yerine 300 değerinde olur söylediğimiz bu kağıtlar genelde 3500 de biter oyun 3500 olan birinci olur en az sayıya sahip kişi yenilmiş sayılır. 3500 oyunlar da 1500 geçmektedir.

Oyun normal batakta olduğu gibi eşli de oynanabilir, sayı sistemi hiç bir zaman değişmez sadece karşınız da ki eşinizin sayısı ile sizin sayınız toplanır.

Ihale sistemi; ihale sistemi tekli de kağıdı dağıtan kişinin altındaki (sağ) kişi 300'cü diye geçer, ihale 300 sayıya ona aittir batanda nasıl 4, 5 kalıyor veya 4,5 deniliyorsa bunda da aynı şekildedir. 300 sayı elinde yoksa herkes de pas geçmişse 300 batma olasılığı vardır. Bu eşli de daha farklıdır, kağıdı yapan kişinin altına kalmaz kağıt ortada başlar açılış sayısı 550'dir oyun ortasında örneğin 1. numara kağıdı yapıyor (1 ve 3 eş) (2 ve 4 eş) kağıdı bir numara yapıyorsa kendine ihale alamaz ya eşine karşısındakine alır yada pas derse sol koltuk altındaki kişiye 550 sayıya kalır ihale, eşli sistemde birde usta dediğimiz kişiler mevcuttur, oyunda ustalar ihaleyi konuşur oyunu onlar yönlendirir genelde iyi bilenler ustalık alır :)

Oyunda yapılabilecek tüm hamleleri gerçekleştirmiş biri olarak bu makaleyi hazırladım, herkes tek oyun da 3 kişiyi silebilmiş nadir kişilerden biriyim, oyun tamamen zeka oyunudur aslında blöf, kağıt takibi strateji zekaya dayalı aradığını bir çok şeyi bu oyunda bulabilirsiniz. Oyunda gerçekten profesyonel olabilmeniz için çok iyi kağıt takibi yapmalısınız kozları saymalısınız, asları saymalısınız toplam kaç kağıt var bir de ondan bahsedelim.

Toplamda 80 kağıt ile oynanır her bir kağıttan 16 adet vardır

16 adet AS, 16 adet 10'lu, 16 adet Papaz, 16 adet Kız, 16 adet bacak

Kağıdın ustası olan kişi nasıl batak yapacağını bilir aslında bataklık kağıt yapmak kolaydır bir yerde karıştırırken kağıdı  3 adet aynı kızı ve 3 adet aynı papazı yan yana koyup bırakın batak olma olasılığı yüksektir tabi göz göre göre yapamazsınız bunu el beceriniz ile alakalı bir şey, eşli oyunda 550 batak yapmak için ufak bir taktik vereyim öncesinde 80 kağıdın toplamı 480 sayıdır bir de dip kağıt (dibel) son kağıdı alan kişi 20 sayı ekstra alır toplam da 500 sayı vardır şimdi taktiğimize geçelim eşli oynuyorsunuz diyelim kağıt oynandı ve dağıtma sırası sizde kağıdı sayıyorsunuz 200 sayının üstünde sayılan her kağıdın karıştırılmadan batma olasılığı yüksektir ufak bir taktik bunun gibi bir çok strateji geliştirebilirsiniz.

Kağıt sayarken sayı sistemi AS (11) sayıdır, Onlu (10) sayıdır, Papaz (4) sayıdır, Kız (3) sayıdır, Bacak (2) sayıdır  ve son olarak dip el son eli alan kişiye verilen (20) sayıdır.

Hoşgin sayı sistemi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Abone Ol !

E-posta adresinizi kaydederek abonemiz olabilirsiniz, abone olarak yeniliklerden haberdar olursunuz

Bize Ulaşın

Reklam ve içerikler için bizimle irtibata geçebilirsiniz

  • Telefon: 0 530 095 61 25

Sosyal Ağlar

Sosyal medya üzerinden bizi takip edebilirsiniz
Buradasınız: Sohbet Faydalı İçerikler Hoşgin iskambil oyunu